Skip to main content

SBÍRKA SPUŠTĚNA✅

ODKAZ NA SBÍRKU

Chvilkoví hrdinové aneb o lidech pod pódiem.

Tak zní název knihy tvořené příběhy lidí, kteří se různými způsoby zapojili do dění okolo spolku Milion chvilek v roce 2019 a pomohli vzkřísit občansky aktivní společnost. A tak se po 30 letech od Sametové revoluce podařilo spojit lidi z celé země, opakovaně se scházet na náměstích měst i v zapadlých vesničkách a nakonec zaplnit Letenskou pláň. A to dokonce dvakrát. Díky tomu se podařilo zabránit extremistům a populistům dostat se k moci na další čtyři roky.

ChvilkovíHrdinové

Věříme, že kniha, kterou budou tvořit třeba i vaše vzpomínky, přispěje k připomenutí osobní odvahy jednotlivců a každodenních drobných skutků.

jak to začalo

FaQ

– Proč se kniha jmenuje „Chvilkoví hrdinové“?

Veřejně se postavit za to, čemu věříme, vyžaduje velkou dávku odvahy. Lidé, kteří veřejně vystupovali na demonstracích či se na nich podíleli, nebo jakýmikoli jinými způsoby vyjádřili, že jim na demokracii záleží, tuto odvahu prokázali, a my věříme, že si za to zaslouží oslovení „hrdinové“. 

Jde o lidi, kterým nechyběla osobní odvaha, nebáli se vystoupit z komfortní zóny a rozhodli se pořádat protivládní demonstrace. 

Všichni svým dílem přispěli ke vzniku takové vlády, která brzy poté stála pevně po boku napadené Ukrajiny v té nejtěžší chvíli. Pomohli také volbě lepšího prezidenta. 

Celé to snažení se tedy ukázalo jako mnohem zásadnější, než jsme si ještě v roce 2018 – 2019 dokázali představit.)

Chvilkoví“ proto, že mnozí lidé v jeden (pro ně rozhodující moment), vystoupili ze své komfortní zóny, překonali svůj strach, svoje limity, obavy z odsouzení okolím a v tu chvíli a na chvíli se stali Chvilkovými hrdiny. 

„Chvilkoví“ také proto, že dělali to, k čemu je vyzývalo Milon chvilek (tedy i my všichni): aby dával každý jednu, několik a nebo mnoho chvilek aktivitám na podporu demokracie. Byli to lidé, kterým záleželo na demokracii a byli ochotni ji v případě nutnosti bránit.  

 

– Chci být taky v knize, jak to mám udělat?

Snadno. Samozřejmě se mohlo stát, že jsme na někoho zapomněli, protože občansky aktivních lidí byly po republice tisíce. Pokud jste byli aktivní v letech 2017 – 2019, dobrovolničili jste, či byli pořadateli akcí a chcete poskytnout svoje odpovědi do knihy,  budeme rádi, když se nám ozvete na mail: info@chvilkovihrdinove.cz a my se s vámi spojíme. 

 

– Kde můžu přispět na vaše další aktivity?

Číslo transparentního účtu je: 8917118920/2010

Číslo běžného účtu je: 2702688814/2010

 

– Proč vydáváte papírovou knihu a ne jen elektronickou?

Papírová kniha je přístupnější pro širokou a pestrou škálu lidí. Je to trvalá hodnota a otisk doby. Rádi bychom také časem dostali knihu do knihoven či škol, a v tomto směru je papírová verze vhodnější k distribuci. Vydání knihy v tištěné podobě vnímáme také jako projev respektu a vážnosti. 

 

– Bude časem kniha volně dostupná online?

V nejbližší době to nemáme v plánu. 

 

– Komu patří autorská práva?

Spolku Občanské zázemí. Více o spolku zde.

 

– Kolik si platíte za práci na knize? 

Nic, na knize pracujeme ve svém volném čase jako dobrovolníci. Finance sháníme pouze na grafiku, sazbu, tisk a další nutné náklady spojené s výrobou.

 

– Jak vám můžu pomoci?

V tuto chvíli nejvíce oceníme finanční pomoc naší kampaně na Donio.cz – prosím, přispějte, každá koruna pomůže a také dalším šířením sbírky. Pokud byste chtěli pomoci jinak, napište nám na info@chvilkovihrdinove.cz.

 

– Není “Chvilkoví hrdinové” zneužití značky MCH?

S Chvilkami jsme v kontaktu, informovali jsme je a neměli k tomuto projektu žádných námitek. Nápad vydat takovou knihu uvítali.

Za tvůrčí tým: Veronika Vendlová, Lucie Šíchová, Tadeáš Simon, Martin Vrba, Vítek Kosobud, Robin Suchánek, Whitte Charles, Dušan Vaněk, Marcel Brouk, Kateřina Šírová, Václav Čapek, Jan Valdman, Michal Majzner a další.